Jdi na obsah Jdi na menu
 


<bgsound src="/file/44/king-of-the-road.wav" loop="infinite">

Orlické hory - Šerlich - Masarykova chata

 http://www.ubytovani-serlich.cz/

Historie

 

Masarykova chata stojí na místě horské osady Scherlichgraben (původně Schierlichhäuser), vzniklé na přelomu 17. a 18. století. Roku 1844 měl Horní Šerlich deset dřevěných chalup. Některé najdeme ještě dnes, rozptýlené na vrcholové louce a na otevřeném svahu v horní části Šerlišského dolu. Původní obyvatelé se živili dřevorubectvím, tkalcovstvím, pastevectvím a pašeráctvím.

Chata na Šerlichu byla postavena v letech 1924 - 25 Klubem českých turistů z Hradce Králové podle projektu brněnského architekta Bohuslava Fuchse. Stavitelem byl F. Capoušek z Hradce Králové. O stavbě bylo rozhodnuto na valné hromadě Klubu českých turistů dne 12.2.1921, základy položeny 25.3.1924 a za účasti Aloise Jiráska byla dne 14.9.1925 otevřena pro veřejnost.

Krátce na to byla na bývalé pruské straně, blízko hranic, postavena pěkná nová chata nazývaná Hindenburgbaude. Češi ji posměšně nazývali "trucbaude", protože měla konkurovat české Masarykově chatě. Vyhořela roku 1945.

V letech 1930 - 1932 bylo dokončeno turistické značení z Hradce Králové na Masarykovu chatu. Roku 1931 byla zahájena stavba silnice z Deštného, dokončená o čtyři roky později. Roku 1935 byla na Šerlichu zřízena i meteorologická stanice a před chatou byla odhalena busta prezidenta T. G. Masaryka od Leoše Kubíčka.

21.9.1938 byla Masarykova chata přepadena nacisty z Freikorpsu. Pokus o vypálení naštěstí nevyšel. Počátkem října 1938 byla chata evakuována. Němci chatu přejmenovali na Hitlerbaude. V průběhu války zde byly ubytovávány rodiny fašistických pohlavárů, zotavovali se tu ranění piloti, bylo tu i středisko Hitlerjugend.

Chata byla osvobozena 10.5.1945 Sovětskou armádou. Bylo jí vráceno původní jméno, bohužel jen do počátku padesátých let. Pak se z Masarykovy chaty stala jen "chata ČSTV na Šerlichu". Další dvojí přejmenování spadá do období roku 1968, a konečně od roku 1990 nese opět Masarykovo jméno. Osudy jména sdílela i prezidentova busta.

Vytisknout

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář